okna drewniane

Czy okna drewniane to przeżytek?

Okna drewniane stosuje się od kilkuset lat, ich trwałość powinna więc być bezdyskusyjna. Niestety nieustanni pokutuje wśród niektórych opinia, iż drewniane okna są gorsze niż te z PVC. Powszechna opinia głosi, że ich ramy się wypaczają, farba się łuszczy, a na dodatek mają niewystarczającą izolacyjność termiczną i akustyczną. Czy współczesne okna drewniane naprawdę są złej jakości i nie warto w nie inwestować?

Drewno dla estetów

Okna drewniane są postrzegane jako towar luksusowy, ponieważ nadają wnętrzom szlachetności i elegancji. Drewno jest ciepłe i przyjemne w dotyku, a jego powierzchnię często zdobią efektowne słoje. Okna z drewna szczególnie pięknie prezentują się we wnętrzach stylizowanych. Jeśli w aranżacji pomieszczeń dominują elementy drewniane, takie jak podłoga lub belki stropowe, to drewniane ramy okienne są idealnym dopełnieniem. Również oczekiwania klientów dotyczące nietypowego kształtu okien lub ich koloru nie jest już problemem. Producenci okien drewnianych dysponują metodami, dzięki którym mogą powstać najbardziej nietypowe projekty.

Zalety okien drewnianych

Obecnie od okien wymaga się, aby były ciepłe, ale przewiewne. O ich jakości świadczy odpowiedni współczynnik przepuszczania powietrza. Okna drewniane pod tym względem nie ustępują oknom plastikowym. Okna z drewna mają nieco bardziej wytrzymałe ramy, pozostają również odporne na wysokie temperatury. Większość okien drewnianych ma konstrukcję jednoramową, czyli taką samą jak okna plastikowe. Na zamówienie produkuje się okna drewniane o innej konstrukcji, a ich właściwości użytkowe wcale nie są gorsze. Ramy okien drewnianych są sztywniejsze niż plastikowych, ponieważ profil z drewna jest znacznie sztywniejszy niż podobny z PVC. Profile okien plastikowych wymagają specjalnych usztywnień. Okna drewniane lepiej chronią przed hałasem niż plastikowe. Wynika to z większej sztywności i większej masy profili drewnianych. Z tego samego powodu włamywaczowi trudniej sforsować okno drewniane niż z PVC. Izolacyjność cieplna okien drewnianych i z PVC jest podobna. Ani wysoka temperatura zewnętrzna, ani nagrzewanie powierzchni ram przez słońce nie powodują paczenia się okien, ponieważ są one obecnie wykonywane z drewna dobrej jakości. Okna drewniane nie paczą się także od wilgoci, gdyż są skutecznie zabezpieczane przed wilgocią następującymi sposobami. Natomiast pożar wytrzymują dłużej od plastikowych.

Okna drewniane nie są idealne, ale drewno jest estetyczne i pozwala oddychać mieszkaniu. W przypadku uszkodzenia można je bez problemu naprawić, czego nie da się z pewnością o powiedzieć o produktach z PVC. W żadnym wypadku nie można traktować ich jako przeżytek i relikt przeszłości.