Rolety zewnętrzne są coraz częściej wybierane zarówno do obiektów publicznych, jak i budynków prywatnych. Stanowią skuteczną ochronę przed słońcem i ograniczają wgląd do wnętrz osobom znajdującym się na zewnątrz, ale również zapewniają dobrą izolację termiczną, redukują hałasy, a także stanowią dodatkową barierę w przypadku ewentualnych włamań. To najważniejsze powody, dla których decydujemy się na montaż właśnie tych osłon okiennych. Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów rolet zewnętrznych. Różnice między nimi ujawniają się przede wszystkim w specyfice ich montażu. W tym artykule zaprezentujemy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze z nich.
Rolety do zabudowy. Są montowane wraz z oknem, dlatego ich wykonanie możliwe jest wyłącznie w przypadku inwestycji w fazie projektu. Wtedy właśnie można zaprojektować odpowiedni kształt nadproża, w którym następnie montowana jest skrzynka rolety. Takie rozwiązanie ma swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim skrzynka i prowadnice są ukryte pod warstwą izolacyjną i tynkiem. Rolety te wykazują wysoką trwałość i mniejsze jest ryzyko ewentualnych usterek. Jednak najważniejszym atutem rolet do zabudowy jest doskonała izolacja cieplna i akustyczna. To jeden z najlepszych rodzajów osłon okiennych zewnętrznych polecany do domów pasywnych.
Rolety naokienne. Są to rolety, które montuje się wraz z oknem. Skrzynka umieszczona jest we wnęce pod nadprożem. Może być dodatkowo obudowana jedno- lub dwustronnie albo też pozostać bez zabudowy. Jest to rozwiązanie rekomendowane przede wszystkim w przypadku domów w stanie surowym, przed wstawieniem stolarki okiennej. Jednocześnie istnieje możliwość zastosowania rolet naokiennych również podczas wymiany okien.
Rolety elewacyjne. Rolety elewacyjne to rozwiązanie, które może być zastosowane zarówno w obiektach powstających, jak i już całkowicie wykończonych. Ich montaż nie wymaga bezpośredniej ingerencji w bryłę budynku. Skrzynka rolety montowana jest bezpośrednio na zewnętrznej elewacji lub we wnęce okiennej. Dzięki temu rolety elewacyjne stanowią jeden z najbardziej uniwersalnych systemów zewnętrznych. Znajdują zastosowanie w różnych obiektach. Obudowa rolety jest widoczna, ale wybierając odpowiedni wariant, można idealnie dopasować ją do innych elementów architektonicznych, przez co będzie ona spełniać również funkcję dekoracyjną.