roleta zewnętrzna

Rodzaje i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne są coraz częściej wybierane zarówno do obiektów publicznych, jak i budynków prywatnych. Stanowią skuteczną ochronę przed słońcem i ograniczają wgląd do wnętrz osobom znajdującym się na zewnątrz, ale również zapewniają dobrą izolację termiczną, redukują hałasy, a także stanowią dodatkową barierę w przypadku ewentualnych włamań. To najważniejsze powody, dla których decydujemy się na montaż właśnie tych osłon okiennych. Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów rolet zewnętrznych. Różnice między nimi ujawniają się przede wszystkim w specyfice ich montażu. W tym artykule zaprezentujemy i krótko scharakteryzujemy najważniejsze z nich.

  • Rolety do zabudowy. Są montowane wraz z oknem, dlatego ich wykonanie możliwe jest wyłącznie w przypadku inwestycji w fazie projektu. Wtedy właśnie można zaprojektować odpowiedni kształt nadproża, w którym następnie montowana jest skrzynka rolety. Takie rozwiązanie ma swoje niewątpliwe zalety. Przede wszystkim skrzynka i prowadnice są ukryte pod warstwą izolacyjną i tynkiem. Rolety te wykazują wysoką trwałość i mniejsze jest ryzyko ewentualnych usterek. Jednak najważniejszym atutem rolet do zabudowy jest doskonała izolacja cieplna i akustyczna. To jeden z najlepszych rodzajów osłon okiennych zewnętrznych polecany do domów pasywnych.

  • Rolety naokienne. Są to rolety, które montuje się wraz z oknem. Skrzynka umieszczona jest we wnęce pod nadprożem. Może być dodatkowo obudowana jedno- lub dwustronnie albo też pozostać bez zabudowy. Jest to rozwiązanie rekomendowane przede wszystkim w przypadku domów w stanie surowym, przed wstawieniem stolarki okiennej. Jednocześnie istnieje możliwość zastosowania rolet naokiennych również podczas wymiany okien.

  • Rolety elewacyjne. Rolety elewacyjne to rozwiązanie, które może być zastosowane zarówno w obiektach powstających, jak i już całkowicie wykończonych. Ich montaż nie wymaga bezpośredniej ingerencji w bryłę budynku. Skrzynka rolety montowana jest bezpośrednio na zewnętrznej elewacji lub we wnęce okiennej. Dzięki temu rolety elewacyjne stanowią jeden z najbardziej uniwersalnych systemów zewnętrznych. Znajdują zastosowanie w różnych obiektach. Obudowa rolety jest widoczna, ale wybierając odpowiedni wariant, można idealnie dopasować ją do innych elementów architektonicznych, przez co będzie ona spełniać również funkcję dekoracyjną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *